Kim jest wirtualna asystentka?
Zawód Wirtualnej Asystentki pojawił się w Polsce stosunkowo niedawno. Dlatego pytanie ’’Kim jest Wirtualna Asystentka’’ pojawia się dość często, szczególnie kiedy jestem pytana czym się zajmuję.
 
Stąd pomysł na serię wpisów, gdzie znajdziesz podstawowe informacje na temat Wirtualnej Asystentki i współpracy z nią. Na rynku pracy zdalnej jako WA pojawiają się również Panowie, ale że w większości zawód ten dotyczy kobiet, notatki te będą przygotowane pod kobiety pracujące jako WA.

Kim zatem jest Wirtualna Asystentka?

Wirtualna Asystentka może być: - NIEZALEŻNĄ OSOBĄ, która wspiera Klienta stacjonując poza biurem Klienta. Przeważnie osoba ta pracuje z domu lub specjalnie przeznaczonego do tego miejsca poza domem, zwanym Co-working lub biurko do wynajęcia. ( np. Biurko do wynajęcia w Rzeszowie https://mindwork.pl/biurko-do-wynajecia-rzeszow/). Zdarzają się Wirtualne Asystentki, które pracują zdalnie ale też pojawiają się w biurze klienta na spotkaniach organizacyjnych, firmowych konferencjach, szkoleniach itp. Zdarza się, że wirtualne asystentki mają pod sobą inne asystentki, które wspierają je w realizowaniu zadań dla Klienta, ale odpowiedzialność należy do WA.

AGENCJĄ WIRTUALNYCH ASYSTENTEK: możesz również skorzystać ze wsparcia zdalnego i wynająć taką usługę od Agencji Wirtualnych Asystentek. Przykładową agencją jest Brand Assist (https://brandassist.pl/jak-to-dziala/). Agencje takie mogą specjalizować się w ogólnym wsparciu administracyjnych, ale mogą mieć też również wyspecjalizowane usługi.

Doświadzczenie i szkolenia

Osoby pracujące jako Wirtualne Asystentki często mają kilkuletnie doświadczenie pracy jako asystentka lub manager w sekretariacie / recepcji. Coraz częściej zdarza się, że Wirtualne Asystentki wybierają specjalizacje i ukierunkowują swoje działania i wsparcie w jednym lub maksymalnie dwóch obszarach. Większość Wirtualnych Asystentek podejmuje szereg szkoleń, aby posiadać szeroką wiedzę i móc wesprzeć swojego klienta w prowadzeniu firmy lub specyficzne szkolenia by być ekspertami w danej dziedzinie. Dlatego jeśli myślisz o wsparciu zdalnym zastanów się również, zaraz po wypisaniu możliwych zadań do oddelegowania, czy będziesz chciał, aby taka osoba zajmowała się wszystkimi Twoimi zadaniami czy preferujesz współpracować z kilkoma Wirtualnymi Asystentkami.